ХОРАТА НА ПЪРВО МЯСТО
НОВА ПОСОКА ЗА ЕВРОПА
(ПРЕДИЗБОРНА ПЛАТФОРМА НА КОАЛИЦИЯ ЗА БЪЛГАРИЯ ЗА УЧАСТИЕ В ИЗБОРИТЕ ЗА ЧЛЕНОВЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ)
През 2007 г. България за пръв път избра свои представители в Европейския парламент. Българските социалисти в Европейския парламент във взаимодействие с националните институции отстояваха неотклонно интересите на българските граждани. Заедно с това те се вписаха успешно в дейността на Групата на Партията на европейските социалисти, гарантирайки подкрепа за България на най-сплотеното политическо семейство в Европа – това на социалистите и социалдемократите.
На предстоящите Европейски избори гласоподавателите в България, както и в останалите 26 страни-членки, трябва да направят решаващ политически избор. Избор между политически партии с много различни идеи за бъдещето на Европейския съюз. Избор между нашата визия за прогресивна Европа, в която гражданите, страните-членки и институциите ще работят заедно, за да решават най-наболелите проблеми на хората, или избор на една консервативна Европа, която зад красиви фрази ще крие нежеланието за реформи и ще остави бъдещето на нашите страни и хората изцяло в ръцете на пазара.
Днес европейските институции са изцяло доминирани от десницата. От нас зависи дали на тези избори Европейският парламент ще се превърне в онзи коректив, който ще гарантира, че в политиката си Европейският съюз ще поставя ХОРАТА НА ПЪРВО МЯСТО!
За България този избор е още по-съдбоносен, защото от него зависи коя европейска партия ще се пребори за водещата роля в следващия Европейски парламент:
дали Партията на европейските социалисти
- която работеше интензивно за членството на България в ЕС, независимо от цвета на българското правителство;
- която отхвърля опитите за прилагане на двойни стандарти и неотменно подкрепя България като страна, нуждаеща се от догонващо развитие и в икономически, и в социален план;
- която възприема българските граждани като равноправни членове на европейското семейство и оказва съдействие за преодоляването на трудностите,
или Европейската народна партия
- която до последно поставяше под въпрос мястото ни на европейската политическа карта;,
- която не вижда необходимост от реална солидарност с по-малките и по-слаби членове на ЕС;
- която не пропуска възможност да атакува страната ни политически и да демонстрира пренебрежително отношение към българските граждани и институции.
От 2007 г. насам представителите на ГЕРБ в Европейския парламент бяха част от тази политика на Европейската народна партия и с действията си станаха ненужни и дори вредни за България.
БСП свърши много, за да гарантира достойното членство на България в Европейския съюз. Като член на ЕС България направи решителни крачки в борбата с безработицата, за увеличаване на чуждестранните инвестиции, запазване на икономическия растеж и финансовата стабилност, разширяване на обхвата на социалните мерки, подобряване на финансовата обезпеченост на образованието и здравеопазването, повишаване на пенсиите и детските надбавки и т.н. Успешно беше отстоявана българската национална идентичност и популяризирано културното богатство и многообразие на страната ни. Бяха положени усилия за постигане на справедливо отношение към България както във връзка с продължаващото сътрудничество в сферата на правосъдието и вътрешните работи, така и по отношение на контрола върху използване на европейските фондове - предприетите на всички равнища мерки вече дават резултат и напредъкът на България получава адекватна оценка. Не на последно място страната се утвърди като водещ фактор в реализацията на европейската политика към Западните Балкани и Черноморския регион и активен участник в дебата за бъдещето на енергийната политика в европейски мащаб.
Всичко това, наред с много други достижения, ни дава самочувствие отново да поискаме доверието на избирателите, за да реализираме новите цели на България и заедно с нашите партньори от Партията на европейските социалисти да поведем Европа в нова посока.
В Европейския съюз всяка страна-членка има своите национални приоритети, които трябва да бъдат защитавани компетентно и ангажирано. Реализацията им е възможна само при добро взаимодействие между различните равнища на управление - местна власт, национални институции и български представители в европейските институции. В същото време съвременният свят е силно взаимосвързан и нито една държава не може да реши общите проблеми сама. Финансовата криза и последвалата икономическа рецесия ясно показват, че събитията в една част на света могат да имат сериозни последици и за България, и за Европейския съюз като цяло. Общите европейски действия са предпоставка за справяне с глобалните предизвикателства.
Българската социалистическа партия, като част от Партията на европейските социалисти, се ангажира да гради едно справедливо и сигурно общество, поставяйки ХОРАТА НА ПЪРВО МЯСТО.
Ние, социалистите в Европейския съюз, се ангажираме в предстоящия мандат да работим упорито за постигане на следните приоритети:
- справедлива социална Европа за хората;
- силна икономика и финансова стабилност;
- развитие на общество на знанието;
- гарантирано здравеопазване;
- борба с промените в климата и защита на природата;
- равнопоставеност между половете;
- Европейският съюз – силен партньор за мир, сигурност и развитие.
1. Справедлива социална Европа за хората
Ние споделяме общи ценности за обществото, в което искаме да живеем: една по-сигурна Европа, с по-висок стандарт на живот, с достоен труд, с по-чиста и по-сигурна околна среда.
Съществуващите неравенства и новите световни предизвикателства подлагат хората на натиск и създават риск от постоянно социално разделение в нашите общества: между децата на бедните и децата на богатите семейства; между хората със стабилна, добре платена работа и онези с рискова, нискокачествена заетост; между хората без умения и високообразованите; между хората със и без достъп до Интернет; между мъжете и жените.
Ние трябва да преодолеем тези неравенства, като помогнем на най-уязвимите във времена на икономическа рецесия и изградим Нова социална Европа. Затова ниe се ангажираме да работим за:
- създаване на Европейски пакт за социален прогрес, в който да залегнат цели и стандарти за национална социална и образователна политика, която да допринася за борбата с бедността и неравенствата, както и за социалното и икономическото развитие на ЕС;
- създаване на Европейски пакт за заплатите, в който заляга условието за достойни минимални заплати във всички страни – членки на ЕС, установени чрез нормативен акт или колективен трудов договор и отнасящи се за всички граждани и работници-имигранти;
- засилване на социалния диалог между работодатели и синдикати на европейско равнище и въвеждането му в повече отрасли;
- разработване на стратегия за правата на децата, която да помогне за изкореняване на бедността сред децата;
- приемане на Европейска харта за стаж, която да даде на младите хора повече права при натрупването на стаж и гаранции за достъп до добър старт в кариерата;
- с оглед на застаряване на европейското население, ще настояваме ЕС да си постави цели, свързани с осигуряване на грижа за възрастните хора;
- разширяване на ролята на регионалните и местните власти в европейските дела чрез по-голямото им участие по въпроси от тяхната компетентност и при отчитане на нарастващата им роля в прилагане на европейското законодателство.
Акцентите на БСП:
- премахване на ограниченията за работа на българските граждани, все още в сила в някои страни-членки;
- равноправно третиране на всички граждани на ЕС при движението им в рамките на ЕС;
- защита на българските граждани, пребиваващи на територията на останалите страни-членки на ЕС, с акцент върху социалните права на работниците-имигранти;
- целенасочени действия на европейско равнище за социална интеграция на малцинствата;
- превантивни мерки за ограничаване на нелегалната имиграция и за взаимодействие с имигрантските общности.
2. Силна икономика и финансова стабилност
Европа и светът се намират в безпрецедентна финансова, икономическа и социална криза, която има и своите политически измерения. Ние имаме нужда от засилена координация между страните-членки и ясни цели на европейско равнище, затова предлагаме:
- намаляване на „човешката цена“ на икономическия срив и на неговото въздействие върху най-уязвимите социални слоеве, за овладяване на загубата на работни места, а на вече загубилите работата си - съдействие за бързо завръщане на пазара на труда;
- подкрепа за иновациите и изграждане на икономика на знанието с цел подготовка на европейската икономика да отговори на изискванията за конкурентоспособност в периода след възстановяване на растежа, в съответствие с Лисабонската стратегия за растеж и работни места.
В същото време ние настояваме за мерки, които да гарантират, че финансовите пазари ще служат на реалната икономика, работните места и икономическия растеж. Затова се ангажираме с:
- реформа на финансовите пазари чрез нова и по-добра регулация, която да обхване всички финансови играчи, вкл. нови стандарти за прозрачност, стриктни изисквания за размер на капитала, лимити на задлъжнялостта и на лошите кредити, лимити на заплатите и бонусите на ръководния персонал на финансовите институции, нови правила срещу конфликта на интереси;
- задължение да се разкрива важна информация за структурата на активите и по-стриктни изисквания за информиране на инвеститорите за рисковете.
Ние предлагаме Европейска стратегия за интелигентен екологичен растеж и работни места, която ще спомогне за разкриване на 10 милиона нови работни места до 2020 г. и за превръщането на ЕС в лидер в иновациите, новите технологии и продукти. Затова се ангажираме:
- да работим за трансформиране на транспортната мрежа в Европа в най-ефективната, най-достъпната и най-малко замърсяващата система за търговски и пътнически превози;
- да предложим европейска инициатива за разширяване на енергийната и телекомуникационната инфраструктура и достъпа до високоскоростен Интернет, за да подпомогнем икономическата модернизация, с подкрепа от Европейската инвестиционна банка и от фондовете на ЕС;
- да осигурим водеща роля на ЕС в инвестициите в научно-изследователската и развойната дейност, което е един от най-важните елементи на интелигентния екологичен растеж;
- да предложим приемане на Европейски пакт за бъдещето на работните места, което включва преглед на всички европейки програми в посока запазване и разширяване на възможностите за създаване на заетост, както и пълно използване на възможностите на Европейския социален фонд за интегриране на неактивните лица на пазара на труда;
- да намалим административните ограничения пред бизнеса, да опростим законовата уредба за малките и средните предприятия и да стимулираме привличането на чужди инвестиции, на експорта и създаване на работни места на основата на високи екологични и социални стандарти;
- да разширим обхвата на европейския Фонд за адаптиране към глобализацията и направим финансирането по-достъпно;
- да подкрепим създаването на нови работни места, като гарантираме на бизнеса достъп до кредити за инвестиции и растеж, например от Европейската инвестиционна банка;
- да подкрепим развитието на социалните форми на икономическа дейност в Европа като кооперациите и асоциациите на производители.
Акцентите на БСП:
- подкрепа за реализацията на по-мащабни антикризисни мерки на европейско равнище и по-добра координация на националните планове на страните-членки;
- приоритет на антикризисната политика върху запазване на работните места;
- политика в защита на българския бизнес, опростяване на законодателството, подкрепа за малките и средните предприятия;
- опростяване на процедурите по Кохезионния и структурните фондове с цел облекчаване на достъпа до финансиране;
- специално внимание към земеделието и усилия за по-бързо уеднаквяване на условията, при които работят селскостопанските производители от България и тези от „старите” страни-членки;
- подкрепа за увеличаване на бюджета на ЕС за следващия 7-годишен период (2014-2020), преструктуриране на разходите в посока повече средства за политиката на сближаване и гарантиране на справедлив дял за България за изпълнение на националните цели;
- ускорено присъединяване на България към Шенгенското споразумение, което ще доведе до повишаване на мобилността на гражданите и ще облекчи достъпа на външни инвеститори;
- активни действия за осигуряване на политическа подкрепа за присъединяване на България към Еврозоната.
3. Развитие на общество на знанието
Инвестициите в образованието са основополагащи за растежа и създаването на нови, по-добре платени и по-качествени работни места. Ние предлагаме:
- създаване на Програма за развиване на умения, финансирана от европейския бюджет, която да обучава работници в цяла Европа, включително и за eкологичните работни места на бъдещето, например в сектора за възобновяема енергия.
- разширяване на финансирането от европейския бюджет за обучение и образование;
- активни действия за гарантиране на пълен и равноправен достъп до учение през целия живот, с акцент върху предоставяне на втори шанс за тези, които не са завършили училище;
- насърчаване на иновациите и творчеството чрез създаване на единно европейско научноизследователско пространство;
- създаване на всеобхватни европейски мерки за справяне с нарастващата неграмотност сред младите хора в Европа;
- подкрепа за разширяване на програмите за изучаване на чужди езици и отварянето им за хора от всички възрасти като средство за постигане на реална мобилност;
- гарантиране на достъп до качествено обучение на 90% от децата в предучилищна възраст.
Акцентите на БСП:
- усилия за пълно признаване на всички придобити знания и умения на българските граждани в цяла Европа, за да имат реален шанс за мобилност;
- увличаване на средствата по програмите за студентски и младежки обмени;
- създаване на предпоставки за запазване на националната и културната идентичност на България, използването на езика и азбуката като официални за Европейския съюз.
4. Качествено и достъпно здравеопазване
Здравеопазването на този етап не е развито като обща политика на ЕС и остава в компетенциите на страните-членки. Въпреки това все по-осезаема става нуждата от активен обмен на данни и добри практики, от създаване на общи критерии и индикатори за оценка на състоянието на здравните системи. Необходима е политическа воля, за да бъде насочен финансов ресурс за подобряване на здравеопазването в страните-членки, които имат да наваксват най-много. Нашето разбиране е, че инвестицията в здраве е инвестиция в човешкия капитал на България. Затова се ангажираме:
- да съдействаме за повишаване на качеството на медицинските услуги и гарантиране на правата на пациентите в Европа;
- да настояваме за разработване на стратегия за подобряване на инфраструктурата и реактивността на здравните системи в страните-членки;
- да работим за въвеждане на стандарти за оценка на качеството на здравните грижи в ЕС;
- да насочим вниманието към майчиното и детското здравеопазване;
- да работим за развитие на европейска политика към възрастните хора, която да им гарантира равни права, добро здраве, активно и достойно остаряване;
- да настояваме за европейска координация и ангажимент в областта на донорството и трансплантациите в Европа с цел повишаване на качеството и безопасността, както и на достъпа на нуждаещите се от клетки, тъкани и органи;
- да работим за превръщане на борбата срещу сърдечносъдовите и раковите заболявания в приоритет на ЕС.
5. Борба с промените в климата и защита на природата
Ние трябва да действаме сега в името на нашите деца и внуци. Действията днес ще позволят на Европа да поеме водещата роля в развиването на нови, ефективни, екологични технологии и да намалим риска от бъдеща загуба на нашия просперитет в резултат на измененията на климата. Затова ще работим за:
- провеждане на международните преговори, които да доведат до постигане на споразумение на срещата на върха на ООН през 2009 г. за намаляване на световните емисии на парникови газове с 30% до 2020 г.;
- увеличаване на помощта за развиващите се страни и за гарантиране на значителен трансфер на технологии към тях;
- създаване на Глобален форум за енергетика и развитие, на който всички нации в света да обсъдят дългосрочната визия за енергетиката и устойчивото развитие на планетата;
- развитие на Обща европейска енергийна политика, основана на устойчивостта, енергийната сигурност и независимост, диверсификацията на енергийни източници и солидарност между страните-членки в случай на енергийни кризи;
- разширяване на производството и използването на биогорива с цел намаляване на емисиите в транспорта;
- разширяване на производството на ядрена енергия, като мониторингът на съществуващите и новите ядрени централи трябва да бъде координиран на европейско ниво при общи стандарти за безопасност.
Акцентите на БСП:
- реализация на трансграничните проекти, които ще гарантират енергийната сигурност на България – „Набуко”, „Южен поток”, „Бургас-Александруполис” и свързване на газопреносните и електропреносните мрежи на страните-членки;
- отстояване на използването на ядрена енергия за гарантиране на енергийните нужди на Европа при нулеви въглеродни емисии;
- подкрепа за изграждането на АЕЦ „Белене” и увеличаване на компенсациите за затваряне на блокове 3 и 4 на АЕЦ „Козлодуй”;
- насърчаване на използването на възобновяеми енергийни източници като инструмент за повишаване на енергийната сигурност на страната.
6. Равнопоставеност между половете
В последните години в Европейския съюз беше осъществен значителен напредък за постигане на равнопоставеност между половете, главно благодарение на усилията на социалистите и социалдемократите. Въпреки това все още съществуват неравенства между мъжете и жените, затова ние се ангажираме да работим за:
- приемане на Европейска харта за правата на жените, за да се разширят правата и възможностите на жените и да се създадат механизми за осъществяване на реална равнопоставеност във всички сфери на обществения и политическия живот;
- равно политическо представителство на жените и мъжете във всички европейски органи за вземане на решения;
- подкрепа за родителите за намиране на баланс между отглеждането на децата и служебните ангажименти, като предлагаме страните-членки да изпълнят заложените цели за места в детските заведения за 33% от децата на възраст между 0 и 3 години и 90% от децата от 3 години до навършване на училищна възраст;
- преодоляване на разликата в заплащането между жените и мъжете;
- решителни действия срещу трафика на хора и сексуалната експлоатация чрез по-добро сътрудничество на правосъдните и полицейските органи;
- подкрепа за държавите-членки в усилията им за борба с домашното насилие и други форми на насилие над жените.
7. Европейският съюз – силен партньор за мир, сигурност и развитие
Европейският съюз трябва да бъде лидер в установяването на мир, основан на устойчиво социално и икономическо развитие. Гражданите все още са изправени пред заплахите на днешния несигурен свят. Затова предлагаме:
- по-ефективна работа по предотвратяване и разрешаване на конфликти по света и по управление на кризи чрез подобряване на капацитета на обединените сили на европейските страни и споделяне на тежестта на умиротворителните мисии в кризисните райони, в рамките на ООН;
- засилено полицейско, съдебно и военно сътрудничество по отношение на борбата с разпространението на наркотици, с организираната престъпност и с тероризма;
- полагане на повече усилия за международно разоръжаване, включително чрез укрепване на международните споразумения за контрол на въоръжаването и неразпространението на оръжия;
- засилване на сътрудничеството между страните-членки на ЕС в областта на отбраната, без да засягаме отбранителната политика на отделните държави-членки и при взаимодействие с НАТО;
- ускоряване на присъединяването на страните от Западните Балкани в ЕС и подкрепа за открит процес на преговори с Турция на базата на ясни критерии;
- създаване на Черноморски съюз и развитие на Източно партньорство, за да засилим сътрудничеството си с източните съседи на Европейския съюз, както и структуриран диалог с Русия по всички въпроси от общ интерес;
- изграждане на стабилно трансатлантическото партньорство с новото правителство на демократите в САЩ, задълбочаване на отношенията с Китай и Индия.
Акцентите на БСП:
- утвърждаване на ролята на България като водещ фактор на стабилността и сътрудничеството в Югоизточна Европа и в Черноморския регион;
- подкрепа за активна политика по разширяването на ЕС – присъединяване на Хърватия, продължаване на преговорите с Турция, започване на преговори с Македония и преди края на мандата - със Сърбия, Албания и Черна гора, като в процеса на преговори се решат и всички проблемни въпроси в двустранните отношения с България;
- подкрепа за разширяване на контактите на ЕС със страните, включени в Източното партньорство, особено Молдова и Украйна, с оглед значителните български малцинства в двете страни;
- приобщаване на българите по света и особено българските общности в страните-членки на ЕС към реализацията на европейските приоритети на България.
********
ТВОЯТ ГЛАС ИМА ЗНАЧЕНИЕ!
За да приложим на практика всички прогресивни реформи, които поставят ХОРАТА НА ПЪРВО МЯСТО и са необходими, ако искаме да гарантираме бъдещия просперитет на европейските граждани и обществото като цяло, ние се нуждаем от силно прогресивно мнозинство в Европейския парламент.
Ние, българските социалисти, заедно със социалистическите, социалдемократическите, работническите и прогресивните партии в Европа работим за това мнозинство в Европейския парламент, за да превърнем нашата платформа в реална политика.
(Приета с решение на ВС на БСП
от 13 май 2009 г.)