Новини » Евроизбори в България Новини » Евроизбори в България

Евроизбори - сигнали за нарушения

08.06.2009, 08:47
Евроизбори - сигнали за нарушения   [ Виж видео ]

Бяха ли това честни избори, в които хората имаха свободната воля да изразят своя глас, без да стават жертва на различни видове манипулации? БНТ през цялото време подаваше сигнали и репортажи за опити за купуване на гласове. По този повод поканихме за коментар в студиото на "Денят започва" прокурора Емилия Пенева от Върховната касационна прокуратура и Антоний Гълъбов, който представлява "Прозрачност без граници", които също наблюдаваха изборите. Знаем, че девет досъдебни производства са вече започнати. Какви са сигналите, сериозни ли са? Ако действително този път няма резултати, нямаме никакво основание да смятаме, че купуването на гласове ще се прекрати като практика.

Емилия Пенева: Да, съгласна съм с вас и считам, че това, че са само девет образуваните към момента досъдебни производства не трябва да се приема като една абсолютна величина, тъй като започнатите прокурорски проверки са над 30 на територията на цялата страна и те се извършват в много кратки срокове. Очаква се, буквално, днес-утре тези проверки да приключат, прокурорите да решат дали да образуват и други досъдебни производства. Така че е напълно възможно броят на досъдебните производства да се увеличи. Реагираме по всеки сигнал. Оттук нататък е въпрос всичко на доказване.
Водещ: Всички се възмущават, че някой предлага пари, пилета, резервоари с бензин, досега обаче никъде не чухме кои са тези хора. Чу се за хора в сиви мерцедеси, за хора, които карат други хора с автобуси. Имате ли основание да смятате, че най-накрая пред обществеността ще се разбере кой купува гласове, при положение, че всички партии сложиха на предизборните си плакати, че купуването на гласове е престъпление?
Емилия Пенева: Надявам се това да стане. И искам да кажа, че в случая са ангажирани прокуратурата, МВР и ДАНС, така че става въпрос за една постоянна дейност в изборния период за разкриване на... включително организации, създадени именно с тази цел - търговия с гласове, казано на най-популярния език. Но това не е дейност, която може да се разкрие за един ден и с разпит на двама свидетели.
Водещ: За жалост, именно времето много пъти създава съмнения в експедитивната работа на прокуратурата и на съда. Няма какво да си говорим, след месец са следващите избори, и ако гражданите знаят кой купува и продава гласове, и го знаят до изборите, това може да промени и резултата, може да промени и отношението на гражданската съвест изобщо по отношение на това явление. Дали се ангажирате с някакви срокове, защото действително това явление е много сериозно петно за демокрацията? Позволявам си да изразя лично мнение.
Емилия Пенева:Точно така е. И именно с тази цел главният прокурор е издал подробни методически указания за процедиране точно за този вид престъпление още преди два месеца, и е изработена съответната стратегия и тактика в работата на всички ангажирани по случая органи. Затова именно се набляга на бързината в реакцията, цели се в максимално кратки срокове да се постигнат по всички досъдебни производства, и затова три от тези досъдебни производства, за които преди малко говорихме, са бързи производства, при които се очаква разследването да приключи в рамките на седемдневен срок. Така че всички възможни условия от процесуална гледна точка са налице, стига всички органи да си свършат работата изцяло. Значи - да завършат прокурорските проверки, да се докладват по спешност резултатите на наблюдаващите прокурори и съответно те да предприемат мерките по НПК.
Водещ: И нещо друго ще ви попитам. Това, което вие казвате, звучи много добре, че очевидно прокуратурата има воля да достигне до извършителите. Но вчера, например, Бойко Борисов на два пъти в специалното интервю за националната телевизия и след това в своята пресконференция подчерта признанието на съдията Пенчев от ВАС, който е казал, че е взел решението за регистрирането на Синята коалиция под натиск. Дали това е обект на интерес на прокуратурата? Защото действително това е едно много сериозно твърдение, ако някой може да оказва такова влияние на съдия. Питаме се - кой, питаме се - това има ли значение за демокрацията?
Емилия Пенева:Прокуратурата работи само с конкретни данни за извършени престъпление от общ характер. Не с твърдения, не с политически изявления и т.н. Ето защо, ако са налице конкретни данни за извършено престъпление по смисъла на Наказателния кодекс, където са регламентирани всички възможни престъпления, разбира се, че прокуратурата ще се ангажира.
Водещ: Тоест, ако съдията, както е казал, „А" - цитирам Бойко Борисов, каже и „Б", тогава можем да очакваме, че прокуратурата ще се самосезира, така ли?
Емилия Пенева: Не мога да коментирам изявления, които дори не съм чула.
Водещ: Да. Добре. Антоний Гълъбов все пак ще коментира реакцията на гражданското общество, на една неправителствена организация, която действително се ангажира да следи за честността на изборния ден. Какви са вашите изводи? Разбрахте ли вие кой купува гласове - всъщност ключовият въпрос?
Антоний Гълъбов: Добро утро първо. Би било, може би, самоуверено да кажем, че сме разбрали всичко, но няколко неща, за да продължа линията за прокуратурата, асоциация „Прозрачност без граници" повече от 4 години работи по един проект за повишаване на капацитета на прокуратурата за противодействие на корупцията. Напълно сигурно е това, че на тези избори имахме един добър пример за съвместната работа между ДАНС, МВР и прокуратура. Възможността по този екипен начин да се противодейства на един мрежови феномен, каквато е корупцията, е единственият правилен път, според мен.
Водещ: Имаше ли резултат от това взаимодействие?
Антоний Гълъбов: Това ще видим тепърва. Но същественият въпрос е в предварителната оценка на риска. Нит точно за това се опитахме да идентифицираме преди изборите схемите и механизмите, към които най-вероятно ще се ориентират този тип политически брокери. Без всякакво съмнение се намираме в особена ситуация, която има връзка и с икономическата среда, и със състоянието на пазара на труда. Имаме големи групи от хора, които са зависими, много силно зависими от работното си място, от постоянните си доходи.
Водещ: Точно този феномен се коментираше, между другото....
Антоний Гълъбов: Именно.
Водещ: ... и в пресата, и от политолозите, че някои от новосъздадените партии действително са партии на предприемачи и от тях има хора зависими.
Антоний Гълъбов: Да. Нашите изводи от вчерашния ден показват, че може би заради нашите съвместни усилия, може би заради този текст, може би заради това, че един от фокусите... дори и чухме, че на хората им е досадно да им се повтаря това непрекъснато, че купуването и продаването на гласове е престъпление, но може би заради всичко това основният акцент във вчерашния ден не беше върху директната покупко-продажба на гласове. Много по-сериозно мобилизирана беше периферията на независимия контролиран вот. Вот, в който не се плаща. Вот, в който ти трябва да отидеш и да гласуваш за една политическа сила, за да не изгубиш работата си. И трябва да отидеш, за да ти изкупят селскостопанската продукция.
Водещ: Ако това е доброволно, то не е наказуемо. И в същото време съществува тази зависимост...
Антоний Гълъбов: Да, то не е криминализирано, но това не го прави допустимо в една в една свободна демокрация.
Водещ: Този нов феномен как може да се противодейства?
Антоний Гълъбов: Може да се противодейства по различни начини. Със сигурност първата стъпка в това отношение е наистина да бъдат прекъснати тези зависимости, които съществуват. България е средноевропейска страна, като размер, като човешки потенциал, като възможности, но има съществени регионални различия. Има големи групи от българското общество, които живеят изолирано, които в разстояние на много дълъг период от време бяха оставени в тотална зависимост от някакви местни политически фигури. Не е случайно това, че именно този тип местен постфеодализъм избива на повърхността. Ние бяхме виждали подобни фигури преди, но някак в момента наистина местният работодател, който държи пазара на труда и от когото зависят стотици семейства, се превръща в посредник в политическата корупция. Тук става дума за политическа корупция, не става дума само за купуване на гласове...
Водещ: Вчера на няколко пъти показахте един безплатен телефон, на който очаквахте обаждания. Обадиха ли се действително граждани? Събудило ли се е общественото мнение, за да бъде коректив в този процес?
Антоний Гълъбов: Имахме известен технически проблем със самия номер - сменихме го, след това започнахме да работим с друг номер, но факт е, че имахме наистина възможността по много различни начини да събираме и да обработваме информация за различен тип сигнали. Много показателно е това, че на преден план излизаха нарушения от, на пръв поглед, технически характер в дейността на секционните избирателни комисии. Но ако оставим настрана некомпетентното поведение на част от членовете на тези комисии, другите нарушения явно показваха умисъл, явно показваха опит да бъде повлияна свободната воля на българските граждани. Нещо, което, разбира се, е нарушение.
Водещ: Прокурор Пенева, дали ситуацията чисто юридически позволява да кажете типа сигнали, които се разследват, това, което казва Антоний Георгиев - типът нарушения, типът опити за въздействие върху гражданите?
Емилия Пенева: Да, основната част от преписките са образувани, както и досъдебните производства, за престъпленията - предлагане и даване на имотна облага с цел да склониш другиго да упражни избирателното си право в полза на определен кандидат или партия. Тоест предлагането на някаква имотна облага на някое лице, с цел да гласува за определен човек или за определена партия. Това са основната част от сигналите. И трябва да обърна внимание, че също така има две досъдебни производства, които са образувани срещу хора, които организират тази дейност, тоест т.нар. търговия с гласове, което е добре, тъй като вече показва една насоченост към търсене не най-вече на обикновените хора...
Водещ: Стигаме до главата, да речем.
Емилия Пенева: ... които са взели по 5 лева, за да гласуват за този или онзи, по едни или други причини. А най-вече нашата дейност, и това ни е съвместната цел, както вече казах в началото - на прокуратурата, МВР и ДАНС, на която ние разчитаме също много, е да се достига до организаторите на търговията с гласове. И искам затова пак да обърна внимание, че нашата работа ще продължи през целия предизборен период и резултатите тепърва ще се проявяват от тази насока.
Водещ: Ние ще ги чакаме с особено нетърпение и повишено внимание. Ще ги направим достояние и на обществото. Вашите изводи също. Само едно последно изречение.
Антоний Гълъбов: Да. Само една дума, свързана с това. Без всякакво съмнение организираната престъпност обслужва политическата корупция, което означава, че не само специализирано противодействие към купуването на гласове, а и общо противодействие на организираната престъпност, защото съществена част от сигналите ни показва, че именно мрежите на организираната престъпност играят посредническа роля при купуването на гласове. Нека да кажа още веднъж, че ние сме притеснени от предстоящите парламентарни избори, защото според нас вчера бяха опитани определени техники, бяха пилотирани, за да се види кое как работи, и ще се развихрят на парламентарните избори, особено около въпросните 31 мандата.
Водещ: Благодаря ви много, че бяхте наши гости.

 

 

Още от Евроизбори в България Още от Евроизбори в България