Две политически сили - "Синята коалиция" и ЛИДЕР поискаха повторно преброяване на бюлетините. Това искане постави Централната избирателна комисия пред сложен казус.
Оказва се, че законът не уточнява процедурата, по което това може да стане. Казусът обаче няма да отложи официалното обявяване на изборните резултати. В момента още веднъж се въвеждат резултатите в системата на Информационно обслужване. След тази чисто технологична и рутинна процедура ЦИК ще може да обяви и окончателно разпределението на мандатите по партии в законовия срок – късно днес или утре. А официално имената на новите евредепутатите трябва да бъдат обявени най-късно до петък.
Евентуално повторно преброяване на бюлетините би трябвало да мине задължително през Коституционния съд. Процедурата за сезирането на съда е определена в Конституцията. Право да сезират Конституционния съд имат Върховният административен и Върховният касационен съд, главният прокурор, президентът, Министерски съвет или поне 1/5 от народните представители. От Върховния административен и Върховния касационен съд обясниха, че засега нямат такова намерение, от Съдебната палата също казаха за "По света и у нас", че главният прокурор няма да сезира Конституционния съд. Най-възможен остава вариантът за събиране на 48 подписа за сезиране на съда от депутатите. "Синята коалиция" - СДС и ДСБ в парламента имат 24 депутати, т.е. те трябва да търсят подкрепата и на други опозиционни формации в парламента. От РЗС също изразиха готовност да искат повторно преброяване на резултатите, така евентуално, ако "Синята коалиция" успее да събере повече гласове - необходимите 48 подписа, може да се обърне към Конституционния съд.
- Госпожо Негенцова, какви правомощия има ЦИК по този казус?
Ралица Негенцова: На първо място нека да кажа, че в Централната избирателна комисия за избор на членове за Европейския парламент от Република България постъпиха две такива искания - на първо място от партия ЛИДЕР, цитирам ги по реда на постъпването и завеждането в комисията, и на второ място - от съпредседатели на Националния предизборен щаб на "Синята коалиция". Разбира се, както по всяко едно постъпило искане, ЦИК ще вземе становище, но в правомощията на Централната избирателна комисия не е посочено повторно преброяване. Правомощията са, първо резултатите от секционните комисии, които са въведени в районните избирателни комисии, оттам независимо повторно въвеждане на секционните протоколи в Централната избирателна комисия, което досега е направено, и след това съпоставка на двете бази данни да се види къде има очевидни фактически грешки, като за всяко едно такова несъвпадение ЦИК излиза с решение и при това положение вече в крайната база данни се обявяват резултатите. В правомощията на ЦИК не са включени възможности за повторно преброяване на бюлетините. Ние обявяваме само резултатите.
- А в тези искания, които са внесени при вас, има ли посочени конкретни данни за нарушения в някакви секционни комисии, на базата на които може да бъде оспорван резултатът от изборите?
Ралица Негенцова: Бих казала, че са по-скоро общи. ПП ЛИДЕР посочва, че по предварителните междинни данни, които до този момент са обявени, тя получава 5,73 % от действителните гласове, а за получаването на един мандат в Европарламента е необходимо 5,88% и счита, че трябва да се разгледат наново бюлетините и най-вече недействителните гласове. Такова е искането и на "Синята коалиция", тъй като разликата между "Синята коалиция" и НДСВ по предварителни данни е около 360-361 гласа, както се обявява, и те също така считат, че трябва да се видят недействителните бюлетини, с оглед на това, че това са решения на Секционните избирателни комисии.