Новини » Евроизбори в България Новини » Евроизбори в България

Александър Александров: Няма процедура, по която да бъде извършено повторно броене

09.06.2009, 21:18
Александър Александров: Няма процедура, по която да бъде извършено повторно броене   [ Виж видео ]

Две политически сили – "Синята коалиция" и ЛИДЕР поискаха повторно преброяване на бюлетините. Това искане постави Централната избирателна комисия пред сложен казус. Оказва се, че законът не уточнява процедурата, по което това може да стане.


Репортер: Централната избирателна комисия вече има становище по този въпрос, какво е то - ще разберем от Александър Александров:

Александър Александров, говорител на ЦИКЕП: "Становището на Централната избирателна комисия е, че няма процедура, по която да може да бъде извършено повторно броене на бюлетините. Единствената законова процедура това е, който не е съгласен с резултата от изборите, след обявяването на резултата в 14-дневен срок може да го обжалва пред Конституционния съд и след като прецени Конституционният съд, могат да бъдат извършени всички действия по повторно преброяване и каквото и да било друго."

Репортер: В тези искания, които бяха постъпили, има ли някакви конкретни данни, които говорят, че е извършено някакво нарушение.

Александър Александров: "Не, не се сочат конкретни данни, единствено малката разлика или близкият резултат до желания са мотивът да се иска повторно и следващо преброяване на бюлетините."

Процедурата по повторно преброяване на бюлетините е сложна. Тя би трябвало да мине задължително през Коституционния съд. Процедурата за сезирането на съда е определена в Конституцията. Право да сезират Конституционния съд имат Върховният административен и Върховният касационен съд, главният прокурор, президентът, Министерски съвет или поне 1/5 от народните представители. От Върховния административен и Върховния касационен съд обясниха, че засега нямат такова намерение, от Съдебната палата също  казаха за "По света и у нас", че главният прокурор няма да сезира Конституционния съд. Най-възможен остава вариантът за събиране на 48 подписа за сезиране на съда от депутатите. "Синята коалиция" - СДС и ДСБ в парламента имат 24 депутати, т.е. те трябва да търсят подкрепата и на други опозиционни формации в парламента. От РЗС също изразиха готовност да искат повторно преброяване на резултатите, така евентуално, ако "Синята коалиция" успее да събере повече гласове - необходимите 48 подписа, може да се обърне към Конституционния съд.

 

Още от Евроизбори в България Още от Евроизбори в България