Новини » Евроизбори в България Новини » Евроизбори в България

Как една партия може да мобилизира по-висока подкрепа за себе си - с позитивна или негативна кампания

09.06.2009, 22:19
Как една партия може да мобилизира по-висока подкрепа за себе си - с позитивна или негативна кампания   [ Виж видео ]

Въпросът на "Референдум" тази вечер беше: "Как една партия може да мобилизира по-висока подкрепа за себе си - с позитивна или негативна кампания?" Гости в студиото на "Референдум" бяха Станислав Стоянов, социолог от "Алфа рисърч", Татяна Буруджиева, политолог, Петко Георгиев, политически анализатор, и Емил Спахийски, журналист.

На първия въпрос, който беше поставен от водещите, смятате ли, че кампаниите изобщо повлияха на интереса на хората към политиката в България, участниците в разговора отговориха така:

Станислав Стоянов - социолог от „Алфа Рисърч": "Аз мога да започна с резултата от нашия екзит пол в неделя, това е проучването, което се прави по време на изборния ден с хора, които са гласували - около една трета от гласувалите в неделя твърдят, че са взели решение по време на самата кампания. Като при НДСВ е най-високият процент - там почти половината твърдят, че са взели решение по време на този предизборен месец. Вероятно при НДСВ е от значение фактът, че те бяха една от малкото формации, които водиха стриктно кампания, ориентирана към темата евроизбори. Тук голямо значение има и личността на госпожа Кунева, но пак казвам, очевидно има и хора, които по време на кампанията вземат решение, избират дали да гласуват, за кого да гласуват и т.н."

Татяна Буруджиева - политолог: "Между другото, ако видим прогнозите, две седмици преди кампанията около 30% щяха да гласуват само. Значи около 10% наистина са взели решение в последните дни. Съвсем нормално е до 7% да вземат това решение в този период и това е така в нормалните светове и държави. Кампанията има значение дори и за твърдите избиратели, защото те са предварително мотивирани, това е факт, но те могат да се откажат в последния момент в зависимост от хода на една кампания."

Петко Георгиев - политически анализатор: "Да не забравяме, че все пак 2/3 от българските избиратели се задържаха вкъщи и решиха да правят нещо друго, но не отидоха да гласуват. Има, разбира се, кампании, които целят да изкарат колкото се може повече хора да гласуват. Има и такива, които целят да накарат колкото се може повече хора да си останат вкъщи. Партиите, които имат твърд електорат, които могат да обединят и мобилизират в последния момент избиратели, имат пряка полза от ниска избирателна активност."

Емил Спахийски - журналист: "Вие много хубаво казахте, че това е генерална репетиция за големите избори, аз го наричам приятелски мач. Общо взето в приятелски мач футболистите се хвърлят с някаква страст, но гледат да не се контузят прекалено много.  Кампанията повлия дотолкова, доколкото съобщи, че ще има избори. Иначе ДПС, ако погледнете, не правеха никаква кампания. ГЕРБ - Бойко Борисов си счупи крака и нямаше кампания повече, след това се появи и продължи кампанията. Реално погледнато имаше няколко клипа, които се въртяха, но единствените активни бяха от "Ред, законност и справедливост" и БСП. Кампанията има много цели. Това си е битка - има стратегия, има послания, има защита, има омаскаряване на опонента отсреща, но основната цел на една кампания е да мобилизира своето твърдо ядро. Второто нещо, което е, трябва да се намери път към сърцето, иначе защо трябва да излизаш от къщи и да пускаш една бюлетина..."

Целия разговор в студиото можете да видите във видеофайла.

 

Още от Евроизбори в България Още от Евроизбори в България