Новини

Българските събития на ХХ век представя мненията на пилоти и авиотехници
Кои са българските събития на ХХ век. Българската национална телевизия продължава своята анкета сред вас, българските зрители. Темата на студиото ни този четвъртък от 20,50 ч. е - научните постижения на българите през миналия век. Можете да се включите в кампанията на БНТ и сами да направите класацията сред научните открития като се обаждате на телефоните, които ще намерите на адреса - vek.bnt.bg. А сега вижте предпочитанията на изкушените от летенето - пилоти, авиотехници и изследователи на въздухоплаването.
Бивш пилот няма. Те се събират веднъж седмично и продължават полетите си дори на маса. Клубът им се намира край столичния площад "Авиационен", известен повече като Детелината на 4-ти километър. От тази Детелина тръгва и бул. "Асен Йорданов". Това е името на човека, конструирал първия български самолет с успешен полет продължил цели 10 минути на 800 м. височина. Годината е 1915-та. За повечето от ветераните във въздухоплаването Асен Йорданов сам е достижение. За историците - също.
Венцислав Гигов, секретар на УС на Сдружение "Авиореликви": "Неговият бюст стои заедно с бюста на Чарлз Линдберг - първия човек прекосил Атлантика, стоят и двата бюста на нюйоркското летище Ла Гуардия."
По време на Балканската война 16-годишен Асен Йорданов постъпва доброволец в аеропланното отделение край Свиленград. На 19 години неговият бипланер е готов. А на 25 се записва за участие в конкурс за обиколка на земята със самолет, организиран от Американския аероклуб.
Венцислав Гигов: "Асен Йорданов с двама свои съграждани пише писмо на тогавашния председател на МС Стамболийски за оказване на помощ. Държавата се ангажира с тяхната подкрепа и те отиват в САЩ да участват в този конкурс. Конкурсът обаче се проваля поради обстоятелството, че те са единствените, които са заявили участие."
Така българинът остава в Съединените щати. И докато учи езика, изобретява снегорина. А след това започва изумителната му кариера на конструктор и аероинженер - от моделирането на серията бомбардировачи Боинг до най-масовия транспортен самолет в годините на Втората световна война Дъглас - ДС 3. Но онова, което е актуално и до днес, е методиката му - ръководствата за изпълнение на полети и обслужване на самолети.
Венцислав Гигов: "Не случайно Джон Глен казва - това е първият американски астронавт, че неговият учител в авиацията е Асен Йорданов, защото се е учил от неговите книги."
Още от новини

Гледайте онлайн избора на българската революция в бита на ХХ век
Коя е българската битова революция на ХХ век можете да видите тази вечер от 21:00 ч. и онлайн на адреси: - Онлайн излъчване за България (БНТ1) - виж »
Защо Димитровград се обиди след финала на "Българските събития на XX век"
В нощта, когато се избираше най-значимото българско събитие на XX век, широк отзвук и недоволство предизвика изказването на част от гостите против Димитровград.Според кмета на града Стефан Димитров няма друг... виж »