Новини

Българските събития на ХХ век - военните успехи
Проектът на БНТ "Българските събития на ХХ век" набира сила. В четвъртък наживо от 21,30 часа ще видите коментари и разкази за военните успехи на България през миналия век. Припомняме ви, че в центъра на дискусията застават десет събития от българската военна история, избрани след предварително допитване до група български историци и след проведено национално проучване от агенция "Алфа Рисърч". От тях вие можете да посочите вашата лична номинация за най-славна битка на века на телефоните за гласуване в сайта vek.bnt.bg. Вижте сега предпочитанията на офицери от Висшата военна академия и на военен летец от 40-те години на ХХ век.
Зад портата на Висшата военна академия са предпазливи към класация на българската бойна слава. И трудно слагат равенство между успех и слава. Защото изучават и мислят върху историята на военното дело.
Полк. Станчо Станчев, Център за военна история:
- В нашата история ние сме свикнали всичко, което е свързано с победите да го величаем, а в същото време, трагизма да го игнорираме. Това е голяма грешка, защото освен славата и героизма, трагизмът, който също е свързан с героизма, наистина и той възпитава.
Образът на българския войник през Балканската война и превземането на Одринската крепост през март 1913 година определено вълнуват и преподаватели и слушатели в академията.
Кап. Орлин Гърков:
- Бих споменал Лозенградската операция, Люлеградската операция и онази, за която се говори навсякъде и по онова време това е превземането на Одринската крепост.
Майор Антони Запрянов, секция по Военна история:
- Падането на Одринската крепост - заслугата на това военно сражение е приключването на войната от турска страна и подписването на примирието.
В библиотеката на академията на метри от паметника, наречен Колоната на випуските, могат да се видят схемите на военните операции. След прочетеното и видяното не може да нямаш фаворит.
Кап. Величка Неделчева:
- За мене е битката за Тутраканската крепост, която се провежда 1916 г., когато България участва в първата световна война срещу Румъния, когато за две денонощия е овладяна крепостта.
Илия Хаджиилиев, военен пилот бомбандировач:
- Даже, когато вече румънците са напуснали Тутракан и са избягали по Дунава в Румъния, нашите войници са отишли да видят къде са минали и се чудели - как се провряхме ние тука бе през тези телени мрежи?!
Семейството на Илия Хаджилиев е здраво свързано с Военно-въздушните сили - той е бил адютант в щаба в началото на 40-те, а баща му - военен лекар в Казанлък. И до днес често си спомня за празника в града. Заради 23 Шипченски полк, който с щурм превзема първия форт Айвас Баба преди атаката на Одринската крепост.
Автор: Весела Смилец
Още от новини

Гледайте онлайн избора на българската революция в бита на ХХ век
Коя е българската битова революция на ХХ век можете да видите тази вечер от 21:00 ч. и онлайн на адреси: - Онлайн излъчване за България (БНТ1) - виж »
Защо Димитровград се обиди след финала на "Българските събития на XX век"
В нощта, когато се избираше най-значимото българско събитие на XX век, широк отзвук и недоволство предизвика изказването на част от гостите против Димитровград.Според кмета на града Стефан Димитров няма друг... виж »