Политически събития

Балканската война 1912-1913г.
Обединение на балкански страни е доста необичайна гледка, която обаче през 1912г. става факт. България, Сърбия, Гърция и Черна гора тръгват на война срещу вековния поробител в името на една справедлива кауза, уви, предварително опорочена от двусмислени спогодби и задкулисни игри, в които българската дипломация напълно се проваля. Иначе България изнася основната тежест на бойните действия, тя се сражава не за влияние и престиж, ресурси и пазари, а с една единствена цел- освобождение на поробените сънародници. Цел дълбоко вкоренена в психологията на българското политическо мислене след Освобождението. Армията ни показва на света как един народ се бори за национално избавление, заплащайки с кръв дилетантските грешки на дипломацията. От Балканската война се загнезва и комплексът силни войници-слаби политици, който оттук нататък ще виси като Дамоклев меч над политическото ни развитие.
Телефони за гласуване:
За SMS и повикване от абонати на Мобилтел, Глобул и Vivacom - 14203
0,60 лв. с ДДС
За обаждане на фиксираните абонати на Vivacom - 0900 10203
0,66 лв. с ДДС
Други начини за гласуване:
1. На телефоните на Редакция „Култура и образование” в Българската национална телевизия:
За чужбина: + 359 2 9830012
За България: 02 / 9830012
2. На електронната ни поща vek@bnt.bg
Политически събития

Илинденско-Преображенското въстание 1903г.
Илинденско- Преображенското въстание от 1903г. е приказка за възрастни написана с кръвта на безстрашни безумци, които предпочетоха поне за малко преди смъртта да се почувстват свободни хора и за съжаление, за пореден път показаха, че... виж »
Независимостта на България 1908г.
Обявяването на Независимостта от 22-ри септември 1908г. и завръщането на Царство България върху картата на Европа е абсолютният политически и морален връх в съвременната история на страната ни. До тази съдбоносна дата, България не е... виж »
Балканската война 1912-1913г.
Обединение на балкански страни е доста необичайна гледка, която обаче през 1912г. става факт. България, Сърбия, Гърция и Черна гора тръгват на война срещу вековния поробител в името на една справедлива кауза, уви, предварително опорочена от... виж »
Първата световна война
Избухването на Първата световна война не може да стане в по-неблагоприятно за България време. Страната още ближе кървавите си рани от националната катастрофа, когато се оказва, че и предстои поредна битка с множество неизвестни.... виж »
България в Тристранния пакт 1941-1944г.
Отново идва време за война и о, ужас, България отново трябва да избира подходящ съюзник.. Войната този път е Втората световна, а страната има по-малък избор отвсякога. В края на 1940г. все още неутрална България си е върнала по безкръвен път... виж »
Спасяването на българските евреи
През 1942г. в Германия е изработен план за така нареченото „окончателно решение” на еврейския въпрос в цяла Европа. Срещу името на България е внесена цифрата 48 хил. евреи, които следва да бъдат депортирани в лагерите на смъртта. Въпреки че... виж »
09.09.1944г.
Политическото развитие на България през 20в. не може да се оплаче от разнообразни по размах и последствия държавни преврати. И все пак, единствен и неповторим сред тях, е превратът от 9-ти септември 1944г. Ясно е, че България отново е сред... виж »
Тоталитарните лагери
Характера на тоталитарната система у нас най-точно може да бъде разкрит с феномена Трудово-възпитателни общежития, или казано по-накратко, лагерите. Такива има и преди деветосептемврийския преврат, но те са невзрачно копие на системата... виж »
Възродителният процес 1984-1989г.
Сред забележителните по своя размах и отблъскващост експерименти на социалистическа България, опитът за окончателна асимилация на българските турци през 80-те години, любопитно формулиран като Възродителен процес, напълно закономерно... виж »