Дразнят ме много неща в София, като почнем от малките и стигнем до големите. Малките неща, дори елементарни неща от типа на това, че направиха ремонт на Симеоновско шосе. Не се ли сетиха тия контейнери за боклук да им направят по един джоб. Преди три месеца го направиха ремонта. Сега, в момента, ако минете оттам, аз живея близо и минавам всеки ден, едни черни контейнери, не стига, че не се виждат през нощта и съм сигурен, че ще има катастрофи, ами на всичкото отгоре са на платното, каза Георги Кадиев в рамките на предизборната кампания за частичните местни избори в "Денят започва".
Водещ Марин Маринов: Георги Кадиев вече е при нас в студиото. Добро утро, здравейте.
Георги Кадиев: Добро утро.
Водещ: Какво ви дразни най-много в София? Предполагам, че обичате София, нали така?
Г. Кадиев: Обичам я, да. Дразнят ме много неща, като почнем от малките и стигнем до големите. Малките неща, дори елементарни неща от типа на това, че направиха ремонт на Симеоновско шосе. Не се ли сетиха тия контейнери за боклук да им направят по един джоб. Преди три месеца го направиха ремонта. Сега, в момента, ако минете оттам, аз живея близо дотам и минавам всеки ден, едни черни контейнери, които не се стига, че не се виждат през нощта и съм сигурен, че ще има катастрофи, ами на всичкото отгоре са на платното. Или пък някаква детска площадка открита, три месеца по-късно гледам - асфалтът станал като юфка буквално. Или пък: вярно, че има задръствания във всеки град, голям, в света, няма градове без задръстване, транспортът е проблем навсякъде. Но има две-три фунии в София, където винаги има задръстване и някой трябва да помисли на тия две-три места какво правим.
Водещ: Той така е правен градът, така е мислен - всичко да минава през центъра. Кварталите през центъра . . .
Г. Кадиев: Да, разбира се. Само че това са планове отпреди 70-80 години.
Водещ: Какво може да промени кметът, бъдещият кмет какво може да промени за тия градоустройствени планове?
Г. Кадиев: Първото, което може да промени - общият устройствен план, който е в момента. Както се изразяват студенти по архитектура, с които аз говоря, те ми казват - пряко метеоритно попадение върху града би имало по-добър ефект, отколкото общият устройствен план. Той трябва задължително да бъде отложен, задължително преосмислен. Той трябва да даде концепцията за това как се развива градът, в каква посока - изток, запад, север. Да покаже какво става със зелените площи, да покаже начина, по който изтегляме трафика от центъра в крайните квартали и правим градския транспорт вътре. Ето ви за транспорта. Нищо не може да направите без генерален транспортен план. Той ви дава идеята кои улици са еднопосочни, кои не са. Дава ви идеята къде има кръгови движения, къде има велосипедни алеи. Как може, в София има една- единствена работеща велосипедна алея и това е по "Цар Борис III", която наистина е хубава. Защото всичко останало е една линия с боя на земята.
Водещ: Има една друга по този канал, близо до телевизията има едно намерение за велосипедна алея. Виждали сте го сигурно.
Г. Кадиев: Само намерение, да. Тази велосипедна алея по новия устройствен план няма да я има. Там ще бъдат, от сегашните 4 платна ще станат 6 платна. Изведнъж едно хубаво нещо в София аз виждам, че изчезва оттам. И затова считам, че в дългосрочен план. . . Оставете, да не се забиваме съвсем в дребнотемието, защото ние винаги забелязваме дребните неща, виждаме дърветата, а не виждаме гората. Гората е как ще изглежда София след 10 години, 15 години и затова ми се иска и няколко големи неща, освен малките, с които трябва да се занимаваме. В смисъл да има две спортни зали - хубави, големи, многофункционални, или 4. Да има една сграда, която е символ на града. София е проблем за нея, че няма и символи. Взимате Пловдив - старият град. Взимате Велико Търново, Бургас, Варна, Видин. Навсякъде имате по нещо, което веднага свързвате с града.
Водещ: А кое би могло да бъде. А символът на София кое би могло да бъде според вас?
Г. Кадиев: Според мен трябва да се прави. . . има много идеи. Може да е музей за модерно изкуство, както е в Билбао примерно. Може да е операта, както е в Сидни, нова опера.
Водещ: На друго място?
Г. Кадиев: Ето, задайте си въпроса оперното изкуство е едно от големите неща, които България е дала на света. В същото време нашата опера не е някаква сграда, която ви впечатлява. И една от причините хората по-малко да ходят на опера е и това включително. Самият факт, че е набутана там в една уличка и няма дори и къде да паркирате, вече ви говори за. . . Макар че имае паркинг отстрани до нея, но той е малък.
Водещ: Има идеи. Знаете, че има идеи. Примерно археологическото наследство в центъра на София. . .
Г. Кадиев: Това е добра идея, да. Точно така, да.
Водещ: . . . да бъде извадено, ще бъде под стъклен похлупак или под нещо друго и това да бъде атракция за туристите.
Г. Кадиев: Това е една от много добрите идеи на София. Има и други идеи, разбира се. Аз в никакъв случай не отричам това, което се е правило досега. Общо взето, се опитвам да внеса някакъв позитивен елемент, но признавам това, което са направили тези преди нас десетки години, включително и последните, включително дори Софиянски, който е много, така, критикуван в някои отношения. Но има пък отношения, в които се е справил. Включително и сегашният премиер. Всеки си има и добрите, и лошите страни. Аз не казвам, че черното е черно, бялото е бяло. Хората обикновено са, нали, различни в различни сфери. Това, което искам, е малко да засилим скоростта. Защото тезата, която чувам от ГЕРБ, е: продължаваме по сегашния начин. На мен сегашният начин не ми харесва. Не е това начинът.
Водещ: Защо най-вече, какво най-вече не ви харесва в досегашния начин?
Г. Кадиев: Защото, първо не мога да видя посоката, няма я визията какво става с града. И второ, скоростта е много бавна. Ето, давам ви пример с метрото, което е едно от хубавите неща на предното управление, само че метрото трябваше да бъде готово ноември 2007. То стана май 2009. Ще кажете година и половина, много важно.
Водещ: Имаше забавяне, да.
Г. Кадиев: Но нашият живот е 60, 70, 80 години. Нали, тук година и половина, там година и половина. Имаше голямо забавяне. Да не говорим. . .
Водещ: Там все пак има визия обаче, има яснота какви са намеренията, като метродиаметри, като линии.
Г. Кадиев: Да, ама тази визия е от 40 години. Нали знаете кога са правени първите копки на метрото. Аз отидох студент в Москва 1988 г., заедно с мен учеше Асен Асенов, който беше директор на Агенция "Митници". Асен Асенов дойде от рабфак, тогава имаше една институция рабфак, трябва да си работил няколко години. Той беше работил 7 години в софийския метрополитен. Представете си за какво става въпрос? 1988 г. той имаше 7 години стаж в правенето на софийското метро. Тоест наистина от някъде от 70-те години, 80-години е започнала цялата работа, минала е и през кметовете, част от тях, Софиянски най-вече, след 10 ноември и просто трябва да се продължава в тази посока. Нямаме спорове в това отношение.
Водещ: Гледах някои от вашите идеи, които евентуално бихте реализирали, ако станете кмет. Някои са много, така, авангардни. Звучат много, как да кажа, много като от бъдещото.
Г. Кадиев: Сигурно. . .
Водещ: В смисъл за монтирането на слънчеви панели върху сгради. За енергоспестяващите крушки. За тези, такива торби за смет със специални. . .
Г. Кадиев: Не съм откривал топлата вода никъде. Общо взето, съм се опитал. . .
Водещ: . . . специален начин да стане ясно какво точно изхвърля, да. Реалистично ли е това?
Г. Кадиев: Чел съм много програми на различни градове, включително и на Майкъл Блумбърг, който спечели сега за трети път изборите в Ню Йорк, включително и на Лондон. Примерно Лондон разработва в момента една система за отдаване на велосипеди под наем. Опитвал съм се да взема най-доброто отвсякъде. Сега, дали е реалистично е сложен въпрос предвид българската психология. Но това е бъдещето. Ако искаме. . .
Водещ: Би струвало пари. Най-малкото би струвало скъпо сигурно?
Г. Кадиев: Кое?
Водещ: Примерно въвеждането на такива енергоспестяващи лампи. Те са по-скъпи, отколкото са тези, които са в момента. Ще се изплатят след време, ама за да се закупят и да се поставят. . .
Г. Кадиев: Да де, но ние нали мислим дългосрочно. Нали мислим за климатичните промени. Нали мислим за атмосферата. Ето, аз искам София 2020 година да се включи в една инициатива, с която дотогава ще има 20 процента по-малко въглеродни емисии. Което означава отсега да започнете да работите, да преминава градският транспорт от един вид гориво на друг вид гориво. Производства, ако има в града, да бъдат изнасяни. Това са сериозни ангажименти. Това не е просто нещо, което. . . сетил се Георги Кадиев, сложил нещо в програмата си, ще му мислим ние за 2020 г. какво ще стане. Не е така. Ако искате примерно България да има спорт след 10-15 години, трябва сега да го започнем това нещо. Ако искате едно голямо първенство да дойде тук, ако искате да има един фестивал, както е в Нови Сад, който наистина е регионален - това са неща, които се работят. Те не стават от ден за ден. И затова следващите 2 години за мен, освен дребните неща. . . Много често получавам въпроси на сайта си, г-н Кадиев, като станете кмет ще оправите ли улиците в "Манастирски ливади"? Как да отговоря на този въпрос? Всеки кмет иска да ги оправи, нали така. Тези въпроси нямат конкретен отговор, защото. . .
Водещ: Или канализацията в "Модерно предградие" примерно, където се оказа, че десетилетия чакат. . .
Г. Кадиев: Да. Или в северните квартали, или в южните квартали. Но искам все пак хората да имат и някакво виждане в какъв град ще живеят техните деца. Защото в края на краищата ние по някакъв начин ние сме като улични кучета - вече сме научени на всичко. Но нашите деца поне да бъдат в по-добър град.
Водещ: Реализирането на такива идеи ще наложи ли увеличаване на местните данъци, на таксите?
Г. Кадиев: Сега, много важен въпрос, защото се създава впечатлението, че това не може да се направи, понеже няма финансиране. Факт е, че Столична община е в много тежко финансово състояние. Както и световната икономика е в криза, така и държавата е в криза, така и в Столична община е криза. Тази година от 582 милиона собствени приходи приблизително 180-200 милиона няма да бъдат събрани, което е 30 процента. Отделно имате по-малка държавна субсидия. Отделно имате общински предприятия, които трупат дългове през цялото време. Значи, те към края на 2008 г. са били общо около 120 милиона. Към края на. . . включително и общинските болници, включително и транспортните дружества. Към края на 2009 г., ще видим колко ще са. Но в цялата тази ситуация на следващият кмет ще. . . на него първо задължително му трябва антикризисна програма, която може да включва и непопулярни мерки. И тук искам да съм съвсем ясен. Ако се наложат непопулярни мерки, аз ще ги предприема. Нямам никакви съмнения в това нещо, защото в желанието да направиш нещо хубаво, човек може да жертва нещо малко. Аз съм готов да платя малко повече, но да знам, че до края на годината кучета в София няма да има. Защото с моите пари ще направят приюти. Но основното нещо все пак е преразглеждане на разходите, защото в момента от Столична община пари текат във всички посоки, комисионите са големи. И аз затова винаги казвам, има едно изречение, което, ако хората запомнят изобщо нещо от мен в тази кампания, бих искал да е това. Ако успея да махна кучетата от улиците и котараците от общината, за мен това за 2 години вече е добро начало.
Водещ: Това е вашият ангажимент, това искате да запомнят хората от. . .
Г. Кадиев: Като едно изречение, защото хората винаги искат едно изречение.
Водещ: Да, останаха малко дни до изборите, затова. С това искате да бъде запомнена вашата кампания? Това е вашият ангажимент.
Г. Кадиев: Това е моята летва, която си слагам. И мисля, че, без да съм черноглед, чака ни тежка година 2010 г., който и да е кмет, казах ви финансовото състояние, в което е. Чакат ни проблеми и в чисто социален план. Чака ни повишена безработица, по-малко инвестиции. Изобщо хората трябва да се приготвят за това психически, че държавата наистина е в криза и общината наистина е в криза. От това не можем да избягаме. Можем да привличаме еврокапитали, можем задължително да направим някакъв мониторинг на разходите на общината, да ги съкратим, защото не може една детска градина за 95 деца да е 3 милиона лева. Просто няма начин. Както и да го смятаме. . .
Водещ: Да вие. . . развихте тази теза и я аргументирахте. Добре, благодаря ви за този разговор.
Г. Кадиев: Благодаря и аз.
Водещ: Георги Кадиев беше наш гост.