Напускам БСП и с огорчение, и с енергия. С огорчение, защото въпреки 4-годишната ми съпротива срещу стратегическия алианс, той вече се превръща в брак с една недемократична партия - ДПС, никой не може да ме упрекне, че сега съм се обявил срещу нея. 4 години писах статии, говорих по телевизиите, че този съюз е гибелен за БСП. Статиите ми можеха да се подведат под едно общо заглавие "ДПС ще завлече БСП в гроба", това заяви в студиото на „Денят започва" Божидар Димитров, директор на НИМ и мажоритарен кандидат на ГЕРБ за Бургас.
Той допълни, че това се случва с всички партии, които се съюзяват с ДПС и припомни, че това е сполетяло и СДС, и НДСВ. БСП в момента има толкова гласове, колкото и ДПС, подчерта той. Той обясни, че именно поради тази причина БСП е напускана от много разочаровани симпатизанти и членове, както и много хора вече не гласуват за нея. Божидар Димитров беше категоричен, че ДПС разваля обществения морал с недемократичните си практики, с купуването на гласове, с обръчите от фирми, а напоследък и с обръчите от сестрински партии.
ДПС уврежда демократичните устои на обществото, ерозира ги, разяжда ги. "Решението си за оттегляне от БСП взех още в следизборната нощ, когато чух наглата реч на Доган, който каза, че стратегическият съюз е предопределен, че няма нищо лошо, както навремето беше казал за обръчите от фирми - което си е жива корупция, че няма нищо лошо да има сестрински партии, да им помага, преливайки им гласове... И явната заплаха към българското общество, че ако не бъде отново във властта, ще дестабилизира България. Една малка моя грешка, каза той в типичния си стил, и България ще бъде друга." Това заяви Божидар Димитров и заключи, че България не може да бъде друга, защото тя не е Югославия, не е Косово, не е Босна и че страната ни е изпълнила всички критерии и норми, за да ни приемат в Европейския съюз и НАТО и като страна-членка на тези две организации, повече претенции към нас не може да има.
Следва пълен текст на разговора:
Водещ Марин Маринов: Добро утро на тези, които сега се присъединяват към нас. Продължаваме с политика. В студиото сме с Божидар Димитров, директор на Националния исторически музей. . .
Божидар Димитров: Добър ден.
Водещ: . . .а доскоро. . .
Б. Димитров: По-точно добро утро.
Водещ: Добро утро, а доскоро и една от, така, популярните фигури в БСП. Доскоро, въпреки че беше дисидент от дълго време в Българската социалистическа партия с позициите си по доста. . .
Б. Димитров: По различни въпроси.
Водещ: . . .по доста теми. Отскоро, от няколко дни, може би от два дни. . .
Б. Димитров: Два дни.
Водещ: От два дни вече не сте член на БСП.
Б. Димитров: Юридически, практически не бях и преди това. . .
Водещ: Да. . .
Б. Димитров: . . .след подкрепата, която оказах на Бойко Борисов.
Водещ: И вече кандидат за. . .
Б. Димитров: В противовес на партийния кандидат.
Водещ: Да, кандидат. . .
Б. Димитров: Татяна Дончева.
Водещ: . . .мажоритарен кандидат на ГЕРБ и водач на. . .
Б. Димитров: Точно така.
Водещ: . . .пропорционална листа в Бургас на ГЕРБ.
Б. Димитров: Точно така.
Водещ: Нали така?
Б. Димитров: Да.
Водещ: Г-н Димитров, как се чувствате? С огорчение ли напускате БСП, или изпълнен с енергия?
Б. Димитров: И с огорчение, и с енергия, разбира се. С огорчение, защото въпреки 4-годишната ми съпротива, да я наречем, срещу стратегическия алианс, той вече се превръща в брак, с една недемократична партия - ДПС. Никой не може да ме упрекне, че сега оквам, както се казва, срещу нея. Четири години писах статии, говорих по телевизиите, и по сутрешните, и следобедните блокове политически, че този съюз е гибелен за БСП. Статиите ми бяха със, можеха да се подведат под едно общо заглавие - ДПС ще завлече БСП в гроба. Това се случва на всички партии, които се съюзяват с ДПС. Спомнете си СДС и депесарския шут в началото на 90-те години. Спомнете си съдбата на НДСВ, което също имаше стратегически алианс с ДПС. И сега БСП. БСП в момента има толкова гласове приблизително, колкото и ДПС. Този, тази партия се смали, напускана от разочаровани не само симпатизанти, а и членове. За мен се чу, тъй като, да речем, съм обществено позната фигура, но много редови членове също напускат БСП или най-малкото не гласуват за нея.
Водещ: Поради същата причина. . .
Б. Димитров: Поради. . .
Водещ: . . .съюза с ДПС.
Б. Димитров: . . .същата причина, защото дори там ДПС по формулата 3-5-8 има участие в държавни структури дори в места, където няма турци, това е нормално. И там се вършат същите зулуми, каквито се вършат и по другите краища - земеделието, горите и на много други места, които ДПС управлява. Тази партия за съжаление преди всичко разваля обществения морал. С недемократичните си практики, с купуването на гласове, обръчите от фирми, а напоследък вече и от обръчите от сестрински партии, ДПС наистина поврежда демократичните устои на обществото, ерозира ги, разяжда ги. Другите партии си казват, щом това е позволено на ДПС, защо да не е позволено и на нас? И го правят. И, общо взето, тази партия ни отдалечава от устоите, от принципите, от правилата, от нормите на европейската демокрация.
Водещ: Тази ваша позиция е известна. Тя е защитавана многократно през тези четири години.
Б. Димитров: Да, и ако някой каже, че сега. . .
Водещ: Давате ли си сметка обаче. . .
Б. Димитров: . . .че сега. . .
Водещ: Да, давате си сметка, че в личен план възниква въпросът защо точно сега. . .
Б. Димитров: Да.
Водещ: . . .официализирате, т.е. късате формално с членството си в БСП.
Б. Димитров: Защото стана ясно в следизборната. . .
Водещ: Свързано ли е с изборите, ГЕРБ, офертата от ГЕРБ. . .
Б. Димитров: . . .да, решението взех още в следизборната нощ, да, решението взех още в следизборната нощ, когато чух наглата реч на Доган, който каза, че стратегическият съюз е предопределен, че няма нищо лошо, както навремето беше казал за обръчите от фирми, което си е жива корупция, че няма нищо лошо в това да има сестрински партии, да им помага, преливайки им гласове. И заплахата, явната заплаха. . .
Водещ: Той даде, той даде посоката. . .
Б. Димитров: . . .явната заплаха към българското общество. . .
Водещ: . . .не каза, че пряко е прелял гласове, все пак, за да сме, така, коректни. . .
Б. Димитров: Да, да, да, така е.
Водещ: . . .към зрителите, каза, че дал посоката за размисъл.
Б. Димитров: Да.
Водещ: Но конкретни отговори не се дават. Това бяха думите му.
Б. Димитров: В политиката естествено не се дават конкретни отговори, но даде да се разбере, че го е правил. За неудоволствие на лидерите на НДСВ и на ЛИДЕР. Но най-страшно беше наглата му заплаха, че ако не бъде отново във властта, ще дестабилизира България. Една малка моя грешка, каза той пак в типичния си стил, за да се сетим за какво става дума, и България ще бъде друга. Не, България не може да бъде друга. Ние не сме Югославия, не сме Косово, не сме Босна. Изпълнили сме всички критерии и норми, за да ни приемат в Европейския съюз и в НАТО, всички демократични правила и норми, всички изисквания за правата на човека. И в страна, която е членка на НАТО и Европейския съюз, повече претенции по този въпрос не може да има. Всички, които твърдят обратното и предприемат действия за дестабилизация, не се наричат борци, в европейските страни, борци за права, а терористи. Справка - баските и много други.
Водещ: Добре, има ли. . .
Б. Димитров: Ирландците.
Водещ: Да, има ли договорка, има ли споразумение за общи действия, за бъдеща коалиция между БСП и ДПС?
Б. Димитров: Аз мисля, че има.
Водещ: Разбрали ли са се да действат заедно?
Б. Димитров: Ама да, то беше заявено, мисля.
Водещ: И двете партии, и двете партии. . .
Б. Димитров: В следизборната нощ.
Водещ: . . .го отричат официално. Питаме, политици идват тук. . .
Б. Димитров: Кога са го отрекли?
Водещ: Ами, в нашето студио. Питам ги - имате ли договорка за издигане на мажоритарни кандидати, за подкрепа. . .
Б. Димитров: А, в такъв смисъл, в такъв смисъл.
Водещ: . . . за подкрепа едни на други. . .
Б. Димитров: Е, да, да. . .
Водещ: . . . за споразумение отсега?
Б. Димитров: Не, не, иначе двете партии действат в тандем. Снощи Валентин Вацев каза нещо, което аз се надявах да стане, просто не може да ме е чел, тъй като излезе едва днес - БСП. . . смятах, че опитната 110-годишна партия ще съумее да превърне ДПС в етническа фракция на ДПС. . . ще съумее да превърне ДПС в етническа фракция на БСП. За съжаление май се получава обратното - БСП се превръща в етническа фракция на ДПС.
Водещ: Добре, казахте, че има стратегически съюз между двете партии. Какво печели БСП от това? Кой е архитектът на тази линия в БСП?
Б. Димитров: Мисля, че Андрей Луканов.
Водещ: Той отдавна, отдавна не е жив.
Б. Димитров: Но той създаде ДПС, както и цялата политическа система.
Водещ: В момента в БСП. . .
Б. Димитров: Той е бил казал - няма да оставим българските турци на СДС. И не ги остави.
Водещ: Не, мисълта ми е... архитектът на тази линия. . .
Б. Димитров: О, не знам. Значи, аз. . .
Водещ: . . . на близост между БСП и Движението и за права и свободи?
Б. Димитров: . . . за разлика, за разлика от много хора, аз вече ви казах, близо четири години не взимам участие във вътрешнопартийния живот по върховете. Кой е архитектът - не знам, вероятно ръководството на БСП или една част от него. Една част предполагам, тъй като знам, че другата част, а също и хората от средния управленски ешелон, особено по места в провинцията, са твърдо против този стратегически съюз. Аз имам познати кметове, няма да им споменавам имената, в Североизточна България, които ми казваха с тъга, без да се познават един друг, една и съща приказка - аз съм последният български кмет на град Х, става дума за два града, да, защото им обещават на следващите избори да дойдат с по няколко автобуса, разликата в гласовете обикновено е няколко десетки души при местни избори. . .
Водещ: Това ли печели. . .
Б. Димитров: . . . три автобуса, три автобуса. . .
Водещ: . . . това ли печели БСП? Всъщност какво печели БСП - участие в следващ мандат ли. . .
Б. Димитров: Участие във властта или става поне незаобиколим фактор, но само ако е в тандем с ДПС, без ДПС тя не би могла да бъде този фактор. Та четиристотин и двадесет хиляди гласа има БСП на последните. . .
Водещ: Президентът къде е? Президентът баща ли е на тройната коалиция?
Б. Димитров: Той беше баща на тройната коалиция, но беше поставил уговорката, че тя е само до 1 януари 2007 година, тъй като тази коалиция се създаде. . . абсолютно безпринципна коалиция на хора, които преди това се бяха плюли по време на предизборната борба и бяха се клели, че няма да влязат в следизборен съюз. Но. . .
Водещ: Тоест той е извън тази схема в момента и хората, които са. . .
Б. Димитров: Да, и той го заяви ясно и твърдо. Може би три месеца. . .
Водещ: Вярвате в това?
Б. Димитров: Не, не вярвам, просто съм чел една статия в "Труд" март месец 2007-ма, която кой знае защо остана незабелязана. Той каза - това правителство изпълни функциите си, сега трябва да си отиде. И горе-долу беше изолиран точно като мен.
Водещ: Казвате, че се готви преврат в БСП. . .
Б. Димитров: Не, виждам, че му е отдадено. . .
Водещ: В интервю пред вестник "Стандарт" цитирате имена. . .
Б. Димитров: . . . отдадено твърде много място, твърде много място.
Водещ: Не, малко е мястото, малко е цялото интервю.
Б. Димитров: Да, така е, но виждам, че са питали хората. . .
Водещ: Някои хора, които за разлика от. . .
Б. Димитров: Да, говори се, говори. . .
Водещ: . . . вас още не напускат БСП, май готвят такова нещо.
Б. Димитров: Нямам, нямам точна информация, но това е нормално.
Водещ: Кои готвят - Татяна Дончева, Румен Овчаров?
Б. Димитров: Но това е... Е, Татяна Дончева почти го заяви, ще видим след изборите, когато я питаха дали се отказва от политиката. То по принцип навсякъде се прави така - ако една партия загуби изборите, прави се конгрес, извънреден или редовен. . .
Водещ: Търси се отговорност.
Б. Димитров: . . . търси се отговорникът, след което. . .
Водещ: Но това не е преврат, нали?
Б. Димитров: Да, да, не е преврат в този смисъл, не. В днешно време не може да се правят класическите преврати. . .
Водещ: В смисъл нямали сте точно това предвид.
Б. Димитров: . . . от 20-те и 30-те години на XX век. Ще стане по съвсем редовен начин, чрез избори или гласуване в ръководството.
Водещ: Добре, до момента на съюза с ДПС БСП беше ли вашата партия? Вие лявомислещ човек ли сте?
Б. Димитров: Да, беше, въпреки че съм изказвал редица несъгласия, аз и след това съм изказвал. Но съм историк и знам, че политиката е изкуство на възможното и са необходими компромиси понякога.
Водещ: Тоест вие сте ляво мислещ човек, или?
Б. Димитров: Естествено, естествено.
Водещ: Оставате ли. . .
Б. Димитров: ... и интелектуалец, и интелектуалец, който. . . който не е ляв като мислене, който не мисли за народа си, казано по-общо, няма такова нещо, такова. . . това е понятие дървено желязо, нали. . .
Водещ: Оставате такъв - ляво мислещ интелектуалец. . .
Б. Димитров: Да, макар че, макар че. . .
Водещ: . . . и отивате да водите листата на ГЕРБ?
Б. Димитров: . . . макар че признавам, макар че признавам, че ляво, дясно и дори център днес, в съвременния свят, са вече изпразнени понятия. А са изпразнени, защото глобалната икономика изисква точно определени решения, които трудно могат да се квалифицират като леви, десни или центристки, те са просто прагматични. Какви леви решения, класически леви решения или класически десни решения могат да се вземат в тази криза? Взимат се тези, които икономистите и банкерите казват, че трябва да се вземат в момента, за да се оправи икономиката.
Водещ: Добре, как се чувствате. . .
Б. Димитров: Тоест в нашия свят, в нашия свят ляво, дясно и център вече загубиха онова класическо съдържание, което имаха през XX век.
Водещ: Как ще се чувствате потенциално в едно хипотетично мнозинство, но според много социолози, така, вероятно, ГЕРБ плюс партиите от ЕНП, където влизат ДСБ на Иван Костов, Съюзът на демократичните сили, как ще се чувствате заедно с тях?
Б. Димитров: Нека да не, нека да не се правим на баба Ванга и на ясновидци, има такова едно предаване.
Водещ: Ама, сигурно имате отговор на този въпрос.
Б. Димитров: Не, нямам отговор, защото аз не знам какви ще бъдат резултатите. Надявам се, че ГЕРБ ще управлява самостоятелно, т.е. ще спечели достатъчно. . .
Водещ: Но социолозите казват друго.
Б. Димитров: Социолозите, хайде да не си говорим за социолозите, ще загубя много приятели.
Водещ: Те познават, в много от случаите познават.
Б. Димитров: Кога, кога?
Водещ: Ами, някои от тях познаха дори и на изборите за европарламент. Други не толкова, но някои познаха.
Б. Димитров: Мисля, че, мисля, че Бойко Борисов поне за резултатите от последните избори трябва да награди понякога моя приятел Кольо Колев и "Медиана", който успа левия електорат, предричайки, че двете партии са се приближили, а може и с 1-2 процента БСП да спечели. Купища червени бабички отидоха. . .
Водещ: Добре, но има такава хипотеза, има такава хипотеза и от ГЕРБ. . .
Б. Димитров: Купища успокоени червени бабички...Не мога да разсъждавам върху хипотези, после аз ще бъда депутат, аз не съм в ръководството на ГЕРБ, аз не съм член на ГЕРБ. В някои от вестниците четох, че съм излязъл от БСП и след два часа съм влязъл като член на ГЕРБ. . .
Водещ: Добре, но като депутат от групата на ГЕРБ евентуално ваш коалиционен партньор би бил групата на "Синята коалиция", ако се постигне споразумение между двете формации. Ще бъдете ли част от това мнозинство?
Б. Димитров: В зависимост от резултатите на изборите, много прагматичен човек съм и чакам да видя резултатите и тогава ще. . .
Водещ: Да де, ако изборите го пожелаят, бихте ли направили този компромис, това, което говорихме преди малко с това, че сте ляв. . .
Б. Димитров: Това ще го реши ръководството на ГЕРБ. Аз не съм в ръководството на ГЕРБ, не съм дори член на ГЕРБ. Зависи, зависи какво. . .
Водещ: Но бихте се подчинили на едно такова решение и ще бъдете дисциплиниран член от мнозинството.
Б. Димитров: Зависи какво. . . да, аз ви казах, не се напуска една партия, дори като подкрепа и участие само по някои проблемни въпроси, както и не съм го правил в БСП. В БСП аз бях против, да речем, закона за културно и историческо наследство, в който БСП не участва, но беше принудена да гласува, спазвайки коалиционната култура. Уверявам ви, това е един отвратителен закон.
Водещ: Изгорени ли са всички мостове за, така, евентуално взаимодействие между БСП и ГЕРБ?
Б. Димитров: Мисля, че на този момент да, в този момент да, не би могло да има, твърде се раздалечиха позициите и твърде лични станаха отношенията.
Водещ: Добре, знаете какви са прогнозите. Експертно правителство вариант ли е?
Б. Димитров: О, не, не, експертното правителство означава колективна безотговорност.
Водещ: Тогава какво остава?
Б. Димитров: Там няма, там няма. . . ама, недейте разсъждава, ние не знаем резултатите от изборите. Хайде да ги видим, хайде да ги видим.
Водещ: Не знаем, но мислим, за да сме, така, честни пред хората, които ще гласуват, да сме наясно какво може да се случи.
Б. Димитров: Ами, да гласуват.
Водещ: Сигурно някои ще го направят, други не.
Б. Димитров: Българският избирател. . . това засяга и ДПС между другото и ролята на ДПС в нашето общество, не е виновна само БСП, НДСВ или СДС, които са правили коалиции с него. Виновни са и онези 3 милиона избиратели, които казват: всички са маскари, дори и да е вярно това, и не отиват да гласуват. И като не отидат да гласуват, малкият процент на ДПС, 10 на сто да речем, изведнъж става 20-25 в светлината на тези само 3 милиона избиратели, които гласуват на парламентарни избори. Хората трябва да знаят, първо, тези 3 милиона избиратели да отидат да гласуват. Иначе те предоставят властта в ръцете на ДПС. И второто, което е, раздробявайки, раздробявайки тези 3 милиона, които все пак гласуват, гласа си по малки партии, те трябва да знаят, че със своя вот те уреждат на тези малки партии, които имат 4-5, 2 процента и т.н., те уреждат лидерите на тези партии да бъдат в политиката, да продават гласовете си, но тези хора не могат да направят нищо за тях и обикновено не получават нищо. Аз мисля, че политическият живот в България наистина трябва, ще използвам един термин от земеделието, комасира, да се комасира. Защо? Погледнете най-развитите държави. При нас думата двупартийна система, аз не говоря. . .
Водещ: Не, усмихнах се, защото данните и от евровота показват точно обратния феномен на. . .
Б. Димитров: Точно обратното, да, точно това е лошото и опасното - страната става неуправляема и ние сега разсъждаваме кой с кого, петорна ли ще бъде коалицията или четворна.
Водещ: Ами, такива са реалностите, проф. Димитров.
Б. Димитров: Какви са. . . какво е положението в Съединените щати, Франция, Германия, Великобритания, дори една Гърция? Двупартийна система с още 1-2 партии за балансьор. При нас осем, а могат да станат и девет, и десет, и т.н.
Водещ: Ами, такива . . . това показва снимката, моментната снимка на обществото.
Б. Димитров: Ами, трябва да се работи, за да се промени тази ситуация.
Водещ: За да вървим към двупартиен модел.
Б. Димитров: Е, съвсем двупартиен в България е много трудно при наличието на ДПС. То естествено ще предизвика своята реакция, това е "Атака", но поне 3-4 партии.
Водещ: Добре. Благодаря ви за този разговор.
Б. Димитров: И аз ви благодаря.
Водещ: Проф. Божидар Димитров беше наш гост.