Шорттрекът е сравнително млад спорт и датира от около 100 години. Той произлиза от класическото кънки бягане, като в буквален превод „Short track" означава „къса писта". Това именно е прието за название на спорта. Шорттрекът е кънки бягане на къса писта /тоест на пързалка с размери 60/30м/, като една обиколка тук се равнява на 111,12 м. Освен размерите има и още една съществена разлика с кънки бягането. В шорттрека състезателите нямат собствени коридори, а стартират заедно и се борят за заемането на най-добра позиция. Голяма роля тук има и тактиката. Шорттрекът възниква първоначално в Северна Америка в началото на 20-ти век, приет е в Международния кънки съюз през 1967 г., а първото официално състезание е през 1976 г.
Първите олимпийски стъпки на шорттрека са на Игрите в Калгари през 1988 г. като демонстративен спорт, а четири години по-късно в Албервил вече е част от олимпийската програма.
Дисциплините на Олимпийски игри са по три индивидуални бягания за мъжете и жените /500 м, 1000 м и 1500 м/ и щафети /3000 м за жени и 5000 м за мъже/. Във всички се връчват комплекти медали и не се прави общо класиране.
Състезанието протича в няколко фази: предварителни серии или наричани още „прелиминари", серии, четвъртфинали, полуфинали /на принципа на елиминации/ и финал, където се разпределят отличията. Щафетите са само с полуфинали и финал.
Българската олимпийска история в шорттрека започва през 1994 г. на Игрите в Лилехамер, където едва на 16 години стартира Евгения Раданова. Именно с нея са свързани най-големите ни успехи. Тя е носител на три медала от Олимпийски игри - сребро на 500 м и бронз на 1500 м в Солт Лейк Сити 2002 г. и сребро на 500 м в Торино 2006 г.
На Игрите във Ванкувър отново ще разчитаме на Жени Раданова, която има квоти за всичките три индивидуални дистанции. Освен нея с квоти на 500 м и на 1500 м е друга наша добра състезателка със сериозен опит и успехи на международната сцена - Марина Георгиева. При мъжете също имаме представител. Най-добрият ни състезател Асен Пандов ще стартира в бягането на 1000 м. Само едно място не достигна на женската ни щафета също да добие право да участва на Олимпиадата във Ванкувър.
Големите фаворити като нации са Китай, Корея, Канада и САЩ.